7 vecí, na ktoré by si mali autori posvietiť

 

Autori si často myslia, že ich konečnou stanicou je vydanie knihy. Veľakrát píšu s týmto cieľom neustále na pamäti, zameriavajú sa len na to, aby sa ich knihy čo najrýchlejšie dostali do kníhkupectiev.

Pritom si však neuvedomujú, že možno ešte nenastal ich čas, možno ich rukopis ešte dostatočne nevyzrel na to, aby uzrel svetlo sveta. Písanie je záležitosť, ktorá sa nijako nedá urýchliť. Vyžaduje si to neskutočnú trpezlivosť a odhodlanie, pokiaľ chcete uspieť.

Tu je sedem vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať pri svojej honbe za vydávaním.

  1. Poriadne si po sebe skontroluj rukopis

Dobrá gramatika tvorí základnú časť autorovej schopnosti písať. Pokiaľ ju neovláda, mal by si ju čo najrýchlejšie naštudovať a zlepšiť sa v nej. Je totiž značkou kvality, vypovedá o tom, ako tvrdo si ide autor za svojím cieľom, poukazuje na to, že mu na jeho príbehu záleží. Pokiaľ si dá autor námahu a bude po sebe poriadne opravovať, zvýšia sa jeho šance na úspech.

Nič totiž nie je horšie, ako keď autor pošle do vydavateľstva rukopis plný chýb. Vydanie záleží z veľkej časti od editora. A editor by mal ovládať gramatiku na výbornej úrovni. Takže čo sa stane, keď uvidí text s množstvom gramatických chýb? Začnú ho rušiť, príbeh sa mu nezapáči a usúdi podľa neho, že autor nie je dostatočne snaživý na to, aby mu vyšla kniha, a vyradí ho.

Pokiaľ si nie ste istí svojou gramatikou, skúste osloviť betareaderov alebo korektorov. V dnešnej dobe objavíte kopu schopných ľudí, ktorí vám pomôžu. Myslite však na to, že nič nie je zadarmo.

Ak chcete, aby bolo vydávanie vašou budúcou kariérou, nebuďte držgroši a niečo do toho investujte.

  1. Neuzatváraj sa do bubliny

Autor by nemal zabúdať na virtuálny knižný svet. V dnešnej dobe sa nezaobídete bez Facebooku alebo Instagramu. Pokiaľ blogujete, navštevujete iné knižné blogy a nie je pre vás cudzí ani Goodreads, je to jednoznačne plus. Toto všetko sú totiž nástroje, ktoré vám dopomôžu k úspechu. Poviem vám to veľmi jednoducho. V dnešnej dobe sa na nás sypú produkty z každej strany. Vy musíte ten svoj správne prezentovať, ľudia vás musia poznať, inak o vás nikto ani len nezakopne.

Zadajte svoje meno do Googlu. Čo vám vyhodí? Ak neukáže ani len váš FB profil, máte ako autor vážny problém. Nikto nebude kupovať knihu od autora, ktorého nepozná a ktorý sa nedá vypátrať ani len na internete. Obzvlášť ak ste debutant a doposiaľ vám nič nevyšlo.

  1. Nestačí iba písať o písaní

Ľudia neustále vymýšľajú príbehy. Tvoria sa im v hlave a spájajú sa im do uceleného príbehu. Pohybujem sa v komunite, kde mi už nejedna osoba  povedala, že má super nápady na knihy a píše ich. Väčšinou však potom počujete, že keď začala písať, zasekla sa, mala problém pokračovať a pri prvom probléme to vzdala.

Písanie je o riešení problémov. Nebudete vždy parádne naštartovaní na to, aby ste zo seba vypotili múdrosti, z ktorých čitateľ padne na zadok. Slová z vás nebudú vždy prirodzene plynúť.

Ale napriek tomu musíte pokračovať. Netreba sa hneď vzdávať. V písaní sa môžete zlepšiť iba ďalším písaním a riešením problémov, ktoré majú vaše postavy. Slová ako „toto sa nedá vyriešiť“ nič neznamenajú, slúžia vám len ako brzda. Ide o príbeh z vašej hlavy, vy musíte mať len dostatočne otvorenú myseľ na to, aby ste našli riešenie.

Podelím sa s vami o jednu smutnú pravdu. Pokiaľ nariekate nad tým, že netušíte, čo ďalej, problém nie je vo vašom rukopise, ale vo vás a vo vašej tvrdohlavosti, pretože sa nechcete pohnúť z miesta. Príbeh je iba taký dobrý ako jeho autor.

Preto sa skúste neustále zlepšovať a nezabúdajte na to, čo všetko môžete čitateľom ponúknuť.

  1. Nezabúdaj žiť

Pre autora je často náročné vyliezť zo svojej osamelej nory za klávesnicou, ale, bohužiaľ, niekedy to spraviť musí. Nápady sa neobjavia len tak z ničoho. Pokiaľ nežijete, nemáte možnosť sledovať konverzácie ostatných či ich správanie.

Iba veľmi ťažko potom môžete písať o veciach, o ktorých nemáte ani len šajnu, a nezáleží na tom, či píšete fantasy, či krimi. Do každého príbehu vkladá autor kúsok seba.

No ako to niečo do príbehu vloží, keď to v sebe vôbec nemá?

Podarí sa vám akurát tak vytvoriť veľmi umelý a neprirodzený príbeh, založený iba na pocitoch a dialógoch, ktoré ste ukradli z iných kníh, filmov či seriálov.

To však nechcete. Čitateľ totiž veľmi rýchlo vycíti plytkosť príbehu.

  1. Škrtanie je nevyhnutné zlo

Napíšete rukopis, ktorý má osemsto strán. No úprimne, čo z toho je podstatné pre príbeh? Úspech nie je napísať osemstostranovú knihu. Úspech je vyškrtať odtiaľ tristo strán nepotrebnej vaty. Iba veľmi málo ľudí totiž napíše príbeh, v ktorom naozaj potrebuje všetkých osemsto strán. Je iba malá šanca, že vy ste jedným z nich.

Hľadajte hluché miesta, škrtajte nepotrebné výrazy, opakujúce sa slová, dialógy, ktoré nikam nevedú alebo sa v nich rieši dookola to isté. Čitatelia vám za to určite poďakujú.

  1. Nechaj rukopis vyzrieť

Dopísali ste a myslíte si, že váš rukopis je dokonalosť sama o sebe? Otvárate mail a zisťujete, ktoré vydavateľstvo pre vás bude najvhodnejšie?

Radšej s tým nejaký čas počkajte. Dopísanie príbehu tvorí iba malú časť úspechu. Oddýchnite si, robte niečo iné. Aspoň dva mesiace odstupu vám pomôžu vidieť veci jasnejšie.

Potom si k tomu znovu sadnite a začnite opravovať. Vaša dokonalosť sa rýchlo zmení na katastrofu, z ktorej musíte polovicu vyškrtať a druhú polovicu prepísať.

  1. Čítaj knihy ako autor

Svoj čas by ste nemali venovať len písaniu, z veľkej miery by ste sa mali zamerať aj na čítanie kníh. Nebuďte však iba obyčajným čitateľom. Občas je dobré zapnúť autorské radary a sledovať okrem príbehu aj iné veci. Máte obľúbených autorov a dúfate, že raz budete písať tak dobre ako oni?

Sadnite si k ich knihám. Sledujte ich dialógy, to, pri ktorých myšlienkach robia odseky, ako opisujú prostredie, postavy. Majú vymyslenú nejakú štruktúru, dej napreduje takmer sám. Sledujte, o čo sú postavy v ich knihách bohatšie a čo tým vašim chýba.

Pozor však na plagiátorstvo. Určite nerobte to, že sa vám zapáči zápletka z knihy, tak sa rozhodnete „odkukať“ ju a strčiť si ju do svojho príbehu.

Nesnažte sa písať ako váš obľúbený autor, iba sa ním inšpirujte, aby ste vedeli, čo ešte treba zlepšiť.

Na čo ďalšie by podľa vás nemal autor zabúdať? Myslíte si, že je dôležité, aby autor ovládal gramatiku na výbornú alebo to podľa vás nie je až také podstatné?

Názor na “7 vecí, na ktoré by si mali autori posvietiť

  1. Spätné upozornenie: 4 rady pre začínajúcich autorov - Vydavateľstvo Magna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *