Ako poslať rukopis do vydavateľstva?

Väčšina z nás píše s tým, že jedného dňa by chcela mať v ruke svoju vlastnú knihu. Ako na to teda treba ísť, keď chcete poslať rukopis do vydavateľstva?

Spôsob, akým sa oň postaráte a ako zvládnete komunikáciu s vydavateľstvom, predurčí vašu ďalšiu cestu v tomto smere. Takže ak chcete mať väčšiu šancu na úspech, určite nezanedbajte tieto štyri rady.

  1. Formát a gramatika

Rukopis by mal byť po gramatickej stránke čo najlepšie vyladený. Chápem, že nie každý z nás by mohol byť jazykovedcom, no aj tak. Spisovateľ by mal ovládať gramatiku na vysokej úrovni. Pokiaľ si v niektorých veciach nie je istý, treba sa obrátiť na spoľahlivého človeka, ktorý zaňho tieto problémy rýchlo vyrieši. Nijako neozdobujte svoj rukopis, to vám vôbec nepomôže. Práve naopak. Editor si všimne, či drží v ruke kvalitu, a nezáleží na tom, že vy ste mu tam dali obrovský nápis vyrobený v Photoshope a použili ste font, ktorý ste si stiahli špeciálne pre vydavateľstvo.

Na tieto veci rýchlo zabudnite. Najlepšie je použiť klasiku. Font Times New Roman, veľkosť písma 12, zarovnávanie do bloku. Môžete používať kurzívu a na názvy kapitol tučné písmo. To vám pokojne stačí.

 

  1. Posielanie elektronického rukopisu či stará dobrá klasika?

Keď zájdete na weby vydavateľstiev, všade si všimnete, že prijímajú už len elektronické rukopisy. Vy teda vyšperkujete e-mail, pridáte tam ako prílohu svoj rukopis a stlačíte odoslať. Môžu sa však stať štyri veci.

Najpravdepodobnejšia: Váš e-mail odignorujú alebo keď sa opätovne ozvete, vyhovoria sa na to, že šiel do spamu. Alebo vám príde automatická odpoveď, ako raz mne z jedného nemenovaného vydavateľstva. Ja som sa pýtala na to, či prijímajú fantasy rukopisy od slovenských autorov a oni mi odpísali, že momentálne neberú žiadnych recenzentov, dobré čo?

Pravdepodobná: Odpíšu vám, že váš rukopis dostali a že ho idú čítať, ale už sa vám neozvú. Ak sa ozvú, odpíšu po polroku, že vás, bohužiaľ, nedokážu vtisnúť do edičného plánu.

Menej pravdepodobná: Dostanú váš rukopis, kúsok si prečítajú, ale nechcú ho. A aby vám ukázali, ako sa správne píše, ešte vám aj pre istotu odporučia knižku z ich vydavateľstva, z ktorej si máte brať príklad.

Nepravdepodobná: Nejakým zázrakom uspejete a máte prisľúbené vydanie.

Mne sa elektronické posielanie rukopisu neosvedčilo. Z vydavateľstiev, kam som písala, mi neprišli žiadne odpovede – česť dvom výnimkám.

Aj preto som sa uchýlila k zasielaniu vytlačeného rukopisu. Tlačila som jednostranne a nijako som rukopis neviazala. Na vrch som položila obrázok mapy, ktorá patrila k môjmu fantasy svetu, a sprievodný list.

  1. Sprievodný list

Na začiatok by bolo dobré spomenúť osobné údaje. Meno, vek, odkiaľ ste, váš e-mail, telefónne číslo.

Pokiaľ ide o samotný rukopis, napíšte názov vášho príbehu (plus názov série, ak píšete na pokračovanie), počet normostrán, žáner a dve veľmi dôležité veci: cieľovú skupinuprečo ste si vybrali práve dané vydavateľstvo.

Vydavateľstvo by malo vidieť, prečo si myslíte, že váš rukopis stojí za vydanie. Spomeňte, pre akú vekovú kategóriu je určený a napíšte, prečo by túto vekovú kategóriu mohol zaujať. Váš rukopis by mal pôsobiť neobyčajne, skúste svoje slová podať tak, ako keby ste hovorili o knihe, ktorá by vyplnila dieru na našom knižnom trhu.

Autor by sa mal vedieť predať a mal by vedieť vyjadriť svoj názor. Je obrovský rozdiel medzi písaním a publikovaním. Vydanie knihy je totiž brutálne ťažké, niekedy takmer nemožné, takže si musíte dať poriadne záležať na tom, ako k celej veci pristúpite. Váš záujem a zanietenie by sa malo odrážať aj vo vašom sprievodnom liste.

Taktiež nezabudnite stručne charakterizovať váš rukopis. Nekopírujte žiadnu anotáciu, ktorú ste si zosnovali špeciálne na svoj blog. Snažte sa pozrieť na text odbornejšie, vyzdvihnite jeho prednosti a zjednodušene uveďte, o čom príbeh je.

  1. E-mailové prílohy

V správe pre vydavateľstvo by ste mali mať dve hlavné prílohy, pokiaľ neposielate rukopis poštou. Ukážku a celý rukopis. Obidve označte jasne: svojím menom a názvom príbehu, aby v tom editori nemali chaos. Myslite na to, že denne cez nich prejde niekoľko textov a oni sa nebudú namáhať s ich správnym označovaním. Stiahnu si prílohu a pokiaľ ju v počítači nenájdu, môže to byť aj vaša vina. Uľahčite im prácu.

Posielali ste už rukopis do vydavateľstva? Ako ste pochodili?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *