Internetový predaj vs kamenný predaj

Internetový predaj vs kamenný predaj

Knihy si môžem kúpiť aj z vane plnej vody

Vždy som bola zástancom klasických tlačených kníh kupovaných v kamennom kníhkupectve. Možno som zo starej školy, možno nie. Neviem. Milujem však vôňu kníh. Rada si knihy chytím do ruky. Je priam mojim koníčkom, keď som niekde pri kníhkupectve, že doň pôjdem a poobzerám sa medzi nekonečnými regálmi kníh. Najmä v zime sa tam dá aj príjemne zohriať. Z tejto mojej neresti vzíde väčšinou aj nová kniha. Nebojte sa, nie je ich tak veľa, stále ich mám kam dávať.

Doba sa mení, meníme sa aj my a menia sa aj kníhkupectvá či knihy. Dnes je moderné kupovať knihy cez internet. Taktiež je moderné hladkať nejaké monitorčeky, pretože sú to čítačky. Nelistujeme, rollujeme. Je to škoda. Dlho som tieto nové spôsoby odsudzovala, no ako sa vraví, nikdy nehovorte nikdy. Stala sa zo mňa hrdá vlastníčka čítačky kníh a milujem knihy kupovať cez internet.

Internetové kníhkupectvo alebo kamenná predajňa?

Je odo mňa nezodpovedné vravieť, že je niečo lepšie alebo nie. Všetko má svoje pre a proti. Každý sa musí sám rozhodnúť, aký spôsob kupovania kníh mu vyhovuje viac. V krátkych bodoch vám chcem priblížiť môj zoznam výhod a nevýhod nakupovania kníh cez internet.

Áno:

 • Knihy sú lacnejšie. Čo si budeme hovoriť, internetová cena je proste nižšia. Tak to je.
 • Internet si pamätá, aké knihy sledujem a aké knihy som si už kúpila. Často mi ponúkne titul, ktorý som si ja ani nevšimla a zapáči sa mi.
 • Knižná databáza. Keď nakupujem, knihy si ukladám do wishlistu alebo do objednávok. Automaticky sa mi vytvára databáza kníh, ktoré som už prečítala. Existuje taktiež mnoho externých stránok, kde môžeme prečítané knihy ohodnotiť a komentovať. Túto možnosť využívam, je to taká moja náhrada čitateľského denníka.
 • Nákup cez internet je pohodlný a menej časovo náročný. Poznáte to. Práca, škola, rodina, spánok. Niekedy na behanie po obchodoch ani nepomyslíme. Vtedy je veľmi jednoduché sadnúť si za počítač a prehliadať si virtuálne police. Je to taký môj útek mimo realitu, kedy mám proste svoj knižný svet.
 • Neexistujú to otváracie hodiny. Dostali ste chuť nakupovať o druhej ráno? Nie je problém. Nikto vám nepovie dovidenia! Systém vám ešte poďakuje za objednanie si knihy a vy máte hneď lepší pocit.
 • Môžem si porovnať ceny. Hoci mám obľúbené internetové kníhkupectvo a nikdy si knihu neobjednám inde, takýchto kníhkupectiev je viac. Cenu si môžem jednoducho porovnať a ani ma nebolia z toho nohy.
 • Zákon. Tovar kúpený cez internet je možné do 14 dní vrátiť, pokiaľ spĺňa podmienky vrátenia tovaru. Ak objednávam knihu ako darček a náhodou sa stane, že oslávenec už konkrétny titul má, nie je problém ho vymeniť za iný.

Nie:

 • Nemôžem knihu vidieť, chytiť a ani cítiť jej vôňu. Škoda, že neexistuje sviečka s vôňou knihy, možno by tento problém vyriešila.
 • Pri nákupe cez internet platíme za poštovné alebo kuriéra. Často máme možnosť prevziať si tovar osobne na pobočke. Túto možnosť využívam ja. Nie vždy pobočka kníhkupectva nachádza v našom meste, čo je veľká škoda. Poznáte ten vtip, keď kupujúcemu príde smska od kuriéra, že príde medzi 8:00 a 18:00?
 • Dodanie tovaru. Aj vám sa niekedy stratil balíček na pošte?
 • Vernostné programy mnohých kníhkupectiev nie sú platné cez internet, čo je veľká škoda.
 • Ak potrebujete vidieť pani predavačku, poradiť sa s ňou alebo porozprávať, určite nenakupujte cez internet. Nemám rada, keď sa ma v kníhkupectve niekto pýta, či nepotrebujem pomôcť. Rada mám svoj pokoj a svet. Preto mi tento zápor vôbec neprekáža.

Kde najradšej nakupujete vy? Je vaše útočisko internetové kníhkupectvo alebo kamenná predajňa? Máte vo svojom zozname pre a proti aj iné body, ako tie moje?

Vydavateľstvo Magna

Letecká 5896/20, 917 01 Trnava
+421 948 797 327
eshop@vydavatelstvomagna.sk
info@vydavatelstvomagna.sk

Newsletter Signup


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *