Na slovíčko o editovaní

Ako editorke mi túto zimu nepekné vetrisko paradoxne prifúklo pekný rukopis. Mary Roe sa po svojej knižke

Ako sa netopier Baldy stal letovým dispečerom (pozn.vyd. Vydavateľstvo ELIST) opäť chystá poriadne potešiť decká. Tentoraz tie väčšie a hlavne také, ktoré v sebe nájdu dosť odvahy!

V Kortskom lese sa totiž zdvíha zlovestná hmla, z ktorej zunia volania o pomoc a z ktorej sa vynárajú zúfalé duše, postihnuté kliatbou. O tej sa však dozvedáme až neskôr a za toho boha nečakáme, že bude až taká brutálna. V detskej knihe?! Mary Roe? Pardon?! To ste takto naschvál? Či fakt tie decká ani trochu nešanujete?

Bolo to naschvál a premyslene, samozrejme. Vo vydavateľstve Magna deti ľúbime. Chceme ich zabaviť, teda v zdravej miere šokovať a nadchnúť, a opäť im spolu s Mary Roe pripomenúť, že s kamarátstvom a so srdiečkom na pravom mieste sa proti ťažkým časom bojuje lepšie. Tak. Posolstvo odovzdané. Koho zaujíma, ako sa vykryštalizovalo, môže si prečítať niekoľko zákulisných informácií o príprave rukopisu.

Saviours - Kliatba Kortského lesa - Vydavateľstvo Magna

Oprel sa o vedľajšiu skrinku a chvíľu tam len v tichosti existoval. Čakal, kedy si ho Vanessa všimne. Ona sa na oplátku tvárila, že ho nevidí a dúfala, že sa onedlho otočí a odíde. Nevyšlo.

„Ahoj, Vanessa. Včera na obede som si všimol, že ti dopísalo pero, keď si chcela niečo napísať do Tianinho zošita. Kúpil som ti jedno,“ podával jej  pero so strapatým chumáčom ružových pierok.

Zlaté, nie? Začína to pekne. Tínedžeri, ich malé veľké problémy a školské príhody. Teraz si niečo také skúste zmiešať s týmto:

Samuel sa chytil za brucho, sklonil sa a vo chvíli, keď k nemu dobehli aj Alex a Nathan, vyvracal bahno.

„Fuj, to je odporné,“ povedal Alex.

„To je bahno.“ Nathan sa pozrel na Samuela, ktorý sa snažil zhlboka dýchať. „Čo sa stalo?“ vyzvedal.

„Videl som ho.“

„Koho?“

„Muža. Utopil sa v bahne.“

„Akého muža?“ Nathan sa už v hlave chystal na záchrannú akciu.

„Ja neviem,“ povedal Samuel zničene. „Ale už tam žiadne bahno nie je,“ ukázal na miesto, kde ešte pred chvíľou prišiel neznámy človek o život.

Alebo s týmto:

„Vstúpime do lesa. Všade bude ticho.“ Ako prechádzal okolo nich, tieň z lampy spôsobil, že jeho tvár vyzerala miestami akoby s veľkými ústami, hlbokými očnými jamkami či zmrzačene.

„Keď si budeme myslieť, že sme v bezpečí, vystraší nás detský plač. Keď sa otočíme, bude tam stáť krásne malé dievčatko.“ V tom sa napätie v jeho hlase ešte vystupňovalo. „To dieťa sa zrazu zmení na príšeru. Bude vyzerať ako zombia. Jej pleť bude spráchnivená, jej škodoradostný úsmev bude bez zubov a z jej tela budú odpadávať kúsky hnijúceho mäsa. Zrazu vytiahne nôž a neľudskou silou na nás zaútočí.“

„Buch, buch…“ Práve, keď sa Alex zahnal na Samuela a Nathana akoby nožom, v dedine začala vybuchovať pyrotechnika a na oblohe sa rozťahovali farebné svetielka. Samuel so strachom cúvol. O niečo sa potkol a spadol. Všetci sa zľakli, vrátane samotného Alexa, a u Vanessy jej brat opäť klesol na svoju pôvodu úroveň.

„Rob si z toho žarty!“ skríkla naňho.

Keď Alex zbadal Samuela na zemi, pobavil sa ešte viac. Nestihol sa ani dosmiať, keď zrazu zvážnel aj on. Zem pod ich nohami sa jemne zachvela.

Blbé. Atmosféra v knihe sa do mňa vstrebávala ľahko, bohužiaľ, opustiť ma už tak ľahko nechcela. Čo mi spôsobilo značné problémy najmä, keď som šla na prechádzku so psom vo večerných hodinách. Sama. Striehnuc na podozrivé tiene.

O to viac však človeku odľahne, keď sa bezpečne dostane domov. A o to viac sa teší, keď sa knižným hrdinom po útrapách konečne niečo vydarí. Strach a krízové situácie, o ktoré fakt nie je v Saviours núdza, spoja v príbehu aj tie najrozdielnejšie povahy a vytvoria unikátny mišmaš, schopný rozosmiať i dojať.

S autorkou dolaďujeme detaily. Démonické temné sily dorazia do kníhkupectiev s patričnou gráciou. Porozprávajú príbeh, ktorý postaví vlasy dupkom, no zároveň dodá štipku inšpirácie a hlavne za lopatu guráže!

Dielo si môžete zakúpiť už dnes v PREDPREDAJI za skvelú cenu 9.49 € stačí kliknúť sem

Mary Roe 

Slovenka žijúca vo Veľkej Británii v okolí Nottinghamu. V hlave má prevažne nápady na knihy pre deti a mládež, no v budúcnosti by sa rada pustila aj do trileru. Vďaka dobrej predstavivosti a emaptii je pre ňu čítanie ako sledovanie filmu. Písanie pre Mary znamená veľa. Je to spôsob ako ukázať svetu, čo sa ukrýva v jej myšlienkach. Taktiež jej to umožňuje učiť sa nové veci a osobnostne rásť.

Autorka článku Adriana Bolyová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *