Odmietnutý rukopis vydavateľom? SUPER!!!

Tragédia!!! Vydavateľ odmietol tvoj rukopis. Čo robiť? Zahoď všetko, čo si napísal rovno do koša alebo ešte lepšie, radšej to rovno spáľ aj s perom, ktorým si písal. Prípadne zošrotuj počítač. Asi tak sa zachová väčšina začínajúcich spisovateľov, ktorí na tomto poli ešte nemajú skúsenosti. Berú to ako neodvratnú skazu a názor, že na to proste nemajú. Ale je tomu skutočne tak?

Odmietnutie je v skutočnosti iba Feedback, že vaše konkrétne dielo ešte nedospelo do štádia, aby bolo vydané alebo sa skutočne vydavateľstvu nehodilo do edičného plánu. Rozhodne to nie je odpoveď typu:  „Prosím ťa, ak uvidíš na zemi ležať pero, nie len že ho nezodvihni, ale radšej ho obíď oblúkom, nech sa na teba neprilepí a niečo nenapíše.“ Každé odmietnutie je pre teba len ďalšia príležitosť posunúť sa zase o kus ďalej.  Veď nikde nie je povedané, že ak nevydáš svoju prvú knihu, že už to nemá ďalej cenu.

Treba sa na vec pozrieť reálne a triezvo. Prečítaj si to znovu, hľadaj, čo sa tebe samému zdá nedostatočné a opýtaj sa sám seba: „Naozaj by som za toto dal peniaze, aby som si to prečítal?“ Koniec koncov, spisovateľa z teba nerobí  počet vydaných titulov a závratné čísla predajov, ale je to práve tvoja vášeň pre tento druh umenia. Tá radosť z toho písomného prejavu vyjadrujúca teba samého a tvoju predstavivosť. Odmietnutý rukopis neznamená, že nie si spisovateľ. Je to výzva. Tu sa ukáže, kam sa zaradíš.

 1. Zruinuje ťa to, prestaneš písať a všetkého sa hneď vzdáš.

Znamená to, že si to nikdy nebral vážne. Veď, ako by si sa mohol vzdať niečoho, čo robíš rád? Buď si to videl len ako príležitosť ako zarobiť peniaze bez námahy alebo to pre teba neznamená tak veľa, aby som v tom pokračoval. „Veď no a čo, nájde sa niečo iné!“ Máš úplnú pravdu. Radšej nepokračuj. Ak nepíšeš srdcom, každý hneď spozná, že je to umelé a nasilu vytvorené „niečo“ čo nikoho nezaujme. Ľudia chcú cítiť emócie a zažívať pocity, ktoré im kniha ponúka. Ak tieto emócie neprežívaš, aby si ich vedel zachytiť vo svojom diele, nikoho to neupúta. Bude to len kniha plná prázdnych slov.

 1. „Aj tak som majster sveta“

 

Jasné, ono je fajn mať sebavedomie, ale toto je už hádam trošku veľa. Myslieť si že „moje“ dielo nemá chybu a vydavateľ je len ignorant, ktorí nechápe moje kvality a o čo prichádza, je prinajmenšom nezmyselné. Veď, ako sa môže zlepšovať „dokonalosť“ sama? Keď si tak veríš, načo potom potrebuješ vydavateľa? Vydaj knihu na vlastné náklady a sám uvidíš, čo si ľudia o tvojej knihe myslia. Ale ver mi, bude to nepríjemnejšie než odmietnutie vydavateľom. Obvykle aj títo ľudia rýchlo končia nahnevaný, pretože nikto ich nedokáže dostatočne oceniť.

 

 1. Pokračuješ v tvorbe.

Odmietnutie berieš ako nasmerovanie. Pracuješ na sebe a dielo ktoré bolo odmietnuté sa snažíš postupne vylepšiť alebo pracuješ na ďalšom námete. Je to pre teba motivácia, ako nájsť taký spôsob písania, ktorý vydavateľa zaujme natoľko, aby tvoj vylepšený alebo nový rukopis prijal.  Človek, ktorý robí to čo miluje, neustále sa zlepšuje a pracuje na sebe, pretože to v prvom rade robí pre seba a v druhom rade preto, že chce, aby čitatelia zažívali pôžitok z jeho diela a z emócií, ktoré do neho vložil.

 

Takže si zapamätajte. Prehrá len ten, kto sa vzdá. Nie ten, koho odmietnu vydať. Ako je nastavený tvoj rebríček? Necháš svoje Ego, aby ťa položilo? Vzdáš sa a povieš si, že na to skrátka nemáš? Alebo nakopneš všetky motory, a urobíš všetko preto, aby si sa zdokonalil v tom, čo miluješ a čo ti prináša radosť?

3 názory na “Odmietnutý rukopis vydavateľom? SUPER!!!

  • Ako sa vraví, kto sa bojí, nesmie do lesa! 🙂 Samozrejme, človek musí byť pripravený na tak zásadný krok a poslať svoj rukopis. Je to však iba začiatok dlhej púte. Netreba sa báť. Pretože ak to nevyskúšate, neuvidíte.

   Držíme palce!
   Vydavateľstvo Magna

 1. Odmietnutie alebo ešte častejšie premlčanie je úplne bežná vec. Jedno odmietnutie/premlčanie nehovorí o kvalite rukopisu vôbec nič. Nemusí o ňom nič hovoriť ani desať odmietnutí/premlčaní. Prečo? Lebo v drvivej väčšine prípadov prebehnú bez toho, aby si vydavateľ dané dielo vôbec prečítal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *