Uisti sa, že vytváraš postavy a nie len figúrky

Uisti sa, že vytváraš postavy a nie len figúrky

Obzrieš sa doprava, doľava a už aj ich vidíš po tisíckach. Nie, nie citroëny o 7:45 na bratislavských cestách. Figúrky! Kukneš do správ v telke – politické figúrky, kukneš na hociktorý z 5 000 bilbordov na desaťmetrovom úseku ľubovoľnej slovenskej ulice – marketingové figúrky, kukneš do obchodu – zajačikovské figúrky! (Tie sú v tomto prípade síce nevinné a nijako nám teraz do kontextu nezapadajú, ale, ale… ľudia ich majú radi a radi majú aj knižky.)

Vydavateľstvo Magna - blog

Vydavateľstvo Magna – blog

Premostenie zmáknuté. Šup do literárnej oblasti: problematiky postavovej.

Pojem figúrka môže znieť, akoby som ho vymyslela ja, ale namojveru je to právoplatný terminus technicus podľa Eugena Paulinyho, ktorý hádam len vedel, o čom písal. A teda napísal, parafrázujem: Figúrka je, dieťa moje, totiž ostro vyhranený typ, je odlišná od inej figúrky a vždy sa pri nej opakuje opisovanie jej skromných charakteristických reflexov a návykov. Vôbec sa nemení.

Náhle sa ti v hlave zjavujú literárne postavy, príliš jednotvárne, s opakujúcimi sa myšlienkovými pochodmi. Môže ísť o rôzne typy, prevláda však typ prázdna makovica, pre ktorý, oveľa viac ako pre ostatné, platí, že ide o figúrku, ktorej celý svet sa točí okolo jediného problému. Jej podstata je len jednovrstvová. Preto figúrka – malá, ktorá má jedinú úlohou ako tá šachová.

Figúrky sú v príbehu dôležité, podstatné ale je, kam ich autor umiestni. Do hlavných úloh sa jednoznačne hodia postavy – celistvé, so škálou problémov a starostí. Figúrky, ak sú na periférii, môžu odtiaľ pekne podporovať postavy.

Zaoberá sa tvoja hlavná postava rozmanitými otázkami ako komplexná osoba alebo sa umelo (figúrkovsky) upína na jediný problém? Reaguje rôzne podľa toho, v akej situácii sa ocitne alebo sa správa za každých okolností rovnako? Máš úlohy vo svojom veľdiele obsadené funkčne?

Autorka článku:  Adriana Bolyová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *